×

Další video: „Covid mění zahrady, lidé se vrací k opékání buřtů. Bohatí chtějí vodopády a vzrostlé stromy. Skalky jsou už z módy.“ – říká zahradní architektka Dana Makrlíková

Countdown
Zrušit
×

"Pokud Británie odejde z EU, stane se z ní bezvýznamná země. Václav Klaus ml. nepochopil jak funguje europarlament…" říká politik Vojtěch Vais

„Jsem hlavně mladý kluk, který se zajímá o politiku. To je pro mě důležité, chci mladým ukázat, že politika není pro vyvolené a není to nic divného. Že i obyčejný mladý kluk se politice může a má věnovat. Zabývám se zvyšováním povědomí o EU, protože z vlastní zkušenosti víme, že její popularita roste spolu s informovaností,“ říká politik Vojtěch Vais. EU podle něj není jen kasička, usiluje o to, aby ČR v Unii byla schopna ovlivnit víc věcí než dosud.

Nefandí ale EU bez výhrad. „Migrační krizi se nezvládla bez problémů. EU na ni reagovala pozdě a ta reakce byla těžkopádná. Nikdy nebudu tvrdit, že na EU je vše v pořádku, pořád máme na čem pracovat. Nemůže se nám stát, že se uvnitř evropských hranic pohybují lidé, o kterých nic nevíme. Ale nejsou to důvody k bourání Unie,“ myslí si Vais. Myslí si, že řešením je volit odpovědné politiky, kteří se chtějí na řešení takovýchto situací podílet.

„EU nám dává svobodu, ve středoevropské oblasti nemůže samostatně existovat stát tak, aby nebyl ve sféře vlivu nějaké okolní mocnosti. EU nám zaručuje, že jsme pevně ukotveni v hodnotách Evropy. Viděl bych tu rád i euro, ale momentálně to není možné. Jeho přijetí by musela předcházet široká společenská debata a vzdělávání o euru,“ tvrdí Vais. Myslí si, že kdybychom přijali euro, stali bychom se tvrdým politickým jádrem EU a ovlivňovat měnovou politiku. Bylo by podle něj přínosem i pro export.

Proč může Británie odejít z EU, ale ČR by to nezvládla? Diktuje nám EU něco? A má obavu, z finanční záchrany dalších Evropských států, jako tomu bylo s Řeckem?

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.