×

Další video: Tady všude seděl, hodina zpěvu a na toaletu k Čižínským

Countdown
Zrušit
×

"O dominy a zdravotní sestřičky je největší zájem. Pomáháme prostitutkám, aby se prosadily jako podnikatelky..." říká předseda Spolku pro ochranu žen Libor Balga

„Určitý segment nás potřebuje. 70 % prostitutek v ČR jsou matky samoživitelky, snažíme se tomu zabránit. Staráme se o sociální prevenci, otevíráme témata jako je neplacení výživného, možnosti sociálního bydlení a způsoby, kterými může stát zabránit tomu, aby se ženy stávaly prostitutkami. Jsme tady úplně první, kteří na toto téma začali poukazovat,“ říká předseda Spolku pro ochranu žen Libor Balga. Prevence spočívá v informování žen o dalších životních možnostech. Spolek si financují z vlastních prostředků a funguje tři roky.

Ženy je samy vyhledávají: „Nemáme vlastní kancelář, jedinou možností, jak nás tyto dámy mohou kontaktovat je Facebook. K prostituci je dohání neplacení výživného, dluhy po bývalém partnerovi a nemožnost zajistit si důstojné bydlení po rozvodu pro sebe a své děti,“ vysvětluje Balga. Některé ženy podle něj mají rodiny i stovky kilometrů daleko a nemohou si jim říct o pomoc.

Problém tkví v tom, že když nastoupí do normálního zaměstnání a mají na sobě exekuce, tak s nimi většina zaměstnavatelů ještě během prvního měsíce pracovní poměr rozváže. Balgův spolek jim pomáhá exekuce řešit. Snaží se těmto ženám pomoci, aby se prosadily jako podnikatelky – například jako masérky nebo kadeřnice. To by jim mohlo umožnit práci získat. Do života takto vrátili už přes 200 žen.

Mnoho lidí má o prostituci mylné povědomí. „Nebavíme se o šlapání na nádraží, bavíme se o soukromých bytech, o privátech. Studentky nás příliš neoslovují. Dle mého názoru je to u nich spíš o lenosti než o sociální nouzi. O dominy a zdravotní sestřičky je největší zájem, navštěvují je hlavně ženatí muži, kteří nechtějí aby to jejich manželka věděla,“ říká Balga.

Jaký je nejsilnější příběh, se kterým se při své práci setkal? Proč jsou zdravotní sestřičky jako prostitutky tak žádané? A jakým způsobem ženám spolek pomáhá?

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.