×

Další video: „Rouškování je zlaté tele. Václav Klaus na prezidenta kandidovat nebude. Trumpa dohání minulost, musí se pomstít prohra Hillary.“ – komentuje Karolina Stonjeková

Countdown
Zrušit
×
AUDIO ZÁZNAM

„Karanténa ukázala diametrální rozdíly mezi školami. Neziskovky ve školách jsou dobrý krok. Žádné médium nepostihuje realitu. Média vytvářejí obrazy…“ – říká odborník na vzdělávání Bohumil Kartous.

„Karanténa ukázala diametrální rozdíly mezi školami. Neziskovky ve školách jsou dobrý krok. Žádné médium nepostihuje realitu. Média vytvářejí obrazy…“ – říká odborník na vzdělávání Bohumil Kartous.

Je pravda, že se v českém školství 300 let nic nezměnilo? Hrozí, že tradiční školství pod vlivem moderních technologií zanikne a stát bude lidem dávat vouchery do individuálních vzdělávacích služeb? K čemu se odborník na vzdělávání Bohumil Kartous kloní? A o čem vypovídá karanténa ve vztahu k aktuálnímu stavu českého školství?

Bohumil Kartous absolvoval Pedagogickou fakultu, Fakultu sportovních studií MU v Brně a postgraduální studium na Fakultě sociálních studií UK v Praze. Od roku 2012 přednáší na soukromé Vysoké škole ekonomiky a managementu v Praze. Autor knihy No Future a mluvčí občanského hnutí Českých elfů, kteří bojují proti takzvaným fake news.

„Že se školství nezměnilo, pravda není. To je zploštělá představa. Často se používá metafora českého školství přirovnávaného ke školství za Marie Terezie. Ale to je skutečně hyperbola, která má naznačovat, že se v českém školství změny nedějí asi tak progresivně, jak by si řada lidí představovala.“ – míní Bohumil Kartous.

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

„Před asi deseti lety vznikla ve Velké Británii skupina lidí napříč různými oblastmi: vědců výzkumníků, kteří vypracovali studii, a ta říkala, že existují různé scénáře vývoje vzdělávacích systému, a tohle je jeden z nich. Z těch, řekněme, nejkrajnějších.“ – dodává Bohumil Kartous k otázce ohledně zániku tradičního školství, které by měly nahradit jakési vouchery do individuálních vzdělávacích služeb.

„Vypadalo by to tak, že by zanikla povinná školní docházka, po čemž někteří lidé volají. Po tom, aby každý od státu každý dostal vouchery, za které bude pro své děti nakupovat vzdělávání. To znamená, že nebude jednotná vzdělávací soustava jako dosud, ale lidé budou poptávat vzdělání po těch, kteří ho budou nabízet. Ať už to budou školy, anebo třeba také ne. Já se kloním k tomu, že vzdělávací systém je páteř společnosti v tom smyslu, že nejde jenom o předávání vědomostí, ale i o sociální soudržnost. Škola bývá posledním místem, kde se děti z různých společenských vrstev setkávají spolu.“ – vysvětluje odborník na vzdělávání Bohumil Kartous, který je i mluvčím občanského hnutí Českých elfů.

To se dalo dohromady předloni s cílem mapovat a analyzovat českou dezinformační scénu a bojovat proti dezinformačním kampaním. Nedávno spustili vlastní webovou stránku, která má primárně sloužit jako archiv zveřejněných poznatků.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

bohumil-kartousskolstvivzdelavanidezinformaceelfelfoveceska-televizeparlamentni-listyaeronetvzdelavaci-soustavaskolaskolynelezweb-nelezfake-newsno-futurecesti-elfovekarantenakoronavirusvzdelavaci-systemtechnologiemoderni-technologie

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.