×

Další video: „Rouškování je zlaté tele. Václav Klaus na prezidenta kandidovat nebude. Trumpa dohání minulost, musí se pomstít prohra Hillary.“ – komentuje Karolina Stonjeková

Countdown
Zrušit
×

„Kandidaturu na prezidentku nevylučuji. V ČSSD jsme si poslední volební prohru ještě nevyříkali.“ – říká Kateřina Valachová.

Někdejší ministryně školství a nynější poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD) nevylučuje kandidaturu na prezidentku. Nejprve odpovídá na otázku, v jaké kondici se momentálně nachází ČSSD (podle posledního volebního průzkumu pro ČT by zůstala se třemi procenty před branami Sněmovny, pozn. red.).

„Asi bych to přirovnala k tomu, že je v kondici běžce, co už běží dlouhou trať – v tomto případě 140 let. Máme za sebou mnohé vavříny; jsem pyšná, že sociální demokracie prosadila v bývalém Československu volební právo žen. Byla opravdu u zásadních věcí. V tuto chvíli potřebujeme vitamíny, abychom se znovu dostali na startovní čáru. A já bych byla ráda, abychom v nadcházejících měsících byli sprinteři,“ konstatuje Kateřina Valachová.

A dodává: „Na rovinu musím říct, že výsledek krajských a senátních voleb mě vůbec nepotěšil. Myslím si, že je to jakési vysvědčení, kdy lidé zkrátka chtějí, abychom měli ostřejší lokty. Abychom jim ukázali, že rozumíme stávajícím problémům s nízkou mzdou, nízkými důchody, ale také tomu, že se těžko slaďuje rodinný a pracovní život.“

Na otázku, proběhla-li už uvnitř strany debata, proč se ČSSD dostala na tak nízké preference, a co z ní vyplynulo, Kateřina Valachová odpovídá: „Co se týká debaty nad posledními volebními výsledky, tak otevřenost si věci vyříkat a vnitrostranická debata jsou poznamenány covidem–19. Vedení sociální demokracie, ministři, ale i my se teď hlavně soustředíme na starosti lidí. Hodně jsme řešili bezpečnost, zdraví, to, abychom se jako republika dokázali zvednout. Takže se přiznám, že takzvaně ‚vykecáno‘ moc nemáme.“

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

A ublížilo podle poslankyně soc. dem. spojení s hnutím ANO? „Já nejsem vůbec zastáncem toho, že by nám ubližovalo společné vládnutí s hnutím ANO. Já jsem byla také jedenou z těch kteří opětovný vstup do vlády prosazovali,“ podotýká Valachová s tím, že ČSSD se musí naučit lépe prodat své výsledky.

Kateřina Valachová nato exkluzivně prohlásila, že nevylučuje svoji kandidaturu na prezidentku v příštích prezidentských volbách (v roce 2023, pozn. red.). „Já se vám tedy přiznám a bude to skandální přiznání téměř v přímém přenosu. Není to vyloučeno.“ A doplnila, že její manžel si jako amatérský astronom představuje, že jako první muž by se nevěnoval charitě, nýbrž vědě.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

Kateřina Valachová (15. září 1976 Brno) je právnička a politička, od června 2015 do června 2017 ministryně školství, mládeže a tělovýchovy v Sobotkově vládě. V letech 2014 až 2015 byla náměstkyní ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu, od října 2017 je poslankyní. Proslula zejména prosazováním inkluze, která se ale v praxi stala dosti problematickou a kritizovanou.

katerina-valachovacssdpreferencevolbyprezidentske-volbypolitikacovid-19anokoaliceskolstviexekuce

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.