×

Další video: „Přísná dieta v době COVIDU-19 je riskantní pro průběh nemoci. Imunitní systém nemá energii.“ – varuje obezitolog Martin Matoulek

Countdown
Zrušit
×

"Jsem rentiér, uživí mě to, že jsem Kajínek. Sedmiletá podmínka je klatba..." říká Jiří Kajínek

„Byl bych radši, kdyby se místo milosti obnovil můj proces. Problém byl v tom, že pan Zeman po svém zvolení žádal justici, aby obnovila proces mimo Plzeň, protože ta je podjatá. Čtyři roky čekal, ale všichni se tomu vysmívali a tak se rozhodl udělit mi milost, protože nový proces neprojde,“ říká Jiří Kajínek. Kajínek stále usiluje o nový proces, snaží se prokázat, že ve vězení vůbec neměl být. Nabídl dokonce 1 000 000 korun tomu, kdo přinese pravdivé svědectví. Přihlásilo se velké množství lidí.

Kajínek sám přiznává, že se před svým odsouzením nechoval jako spořádaný občan. „Samozřejmě neříkám, že jsem byl nejčistší beránek, který nikdy nic neudělal. Ano, já jsem se dopustil trestných činů, ale ty jsem si odseděl. Byl jsem odsouzen za krádež v roce 1985, tisíckrát jsem se za to omluvil a všechno jsem nahradil. Nikomu nic nedlužím, vyšel jsem z vězení a nedlužil jsem nikomu ani korunu. Naopak dluží lidi peníze mně. Je pravda, že když jsem byl mladý, tak jsem zažíval dobrodružství a naučil jsem se věci, které nikdo jiný neuměl.“ Podle svých slov si v té době neuvědomoval, že krádeže jsou špatné a že narušuje soukromí a majetek lidí.

Na svých besedách se často vyjadřuje k českému vězeňství a k tomu, co je na něm špatně. „Nedávno si mě pozval jeden poslanec a chtěl vědět, co bych rád změnil. České vězeňství je jedna velká Potěmkinova vesnice. Jen se tu něco předstírá. Ale bylo mi řečeno, že jestli budu povídat něco o českém vězeňství, tak mě budou žalovat. Je tu soubor negativ: ponižování lidské důstojnosti, šikana, buzerování a ponižování. Navíc všichni víme, že do vězení nenosí drogy návštěvy, ale bachaři.“

„Kdybych tušil, že mě chytnou, zachoval bych se jinak. Problém byl v tom, že jsem na Ohradě neměl co dělat, ale všichni mě zradili. Můj plán byl jen promluvit si s panem Pokošem, chtěl jsem ho požádat, aby řekl pravdu. Proto jsem utíkal z vězení, chtěl jsem na svůj problém upozornit. Proto jsem neutekl do Afriky. Nechtěl jsem být štvanec na celý život, chtěl jsem obnovit proces, aby se prokázala moje nevinna,“ popisuje Kajínek.

Čím se po odchodu z vězení živí? Lituje trestných činů, které spáchal v mládí? K jakému ponižování lidské důstojnosti ve věznicích dochází? A kdo ho udal, když chtěl utéct?

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.