×

Další video: Menstruační chudoba, klimatický žal a Xaver plete

Countdown
Zrušit
×

"Jiří Drahoš je člověk více tváří, mnoho svých názorů nemá, naslouchá rádcům a zbavuje se protivníků..." říká vědkyně Eva Syková

„Vědu dělám od 18 let, mám asi 400 prací. Měřítko úspěšnosti jsou citace a to, v jakém jsem oboru. Všechny práce jsou dělané v mé laboratoři,“ říká Eva Syková, česká vědkyně, lékařka a senátorka. „Jiří Drahoš je člověk mnoha tváří, soupeřila jsem s ním i o předsednictví akademie věd. Lidé do takových pozic nominují osoby, které nemají příliš mnoho radikálních názorů a nechtějí dělat změny. On je takový, že moc názorů nemá, naslouchá svých rádcům a zbavuje se protivníků. Odvolal mě z funkce ředitelky na základě reportáže Reportérů ČT, která se málo zakládala na pravdě. Musel to mít připravené,“ mysli si profesorka.

„Regenerativní medicína zahrnuje několik látek. Kmenová buňka se odebere a rozmnoží. Je to složité, lidé ve sknafandru s nimi pracují. Budeme dávat potkanům, kteří mají alzheimerovu chorobu, zkusmo kmenové buňky, jestli se jim paměť zlepší, nebo ne,“ popisuje.

„Zeman má diabetickou neuropatii, ze které se diabetická noha může vyvinout. Kmenové buňky vytvoří nové cévy, místo těch, které v končetině vymizí spolu s nervy. Dělali jsme 6 studií, nejde o šarlatánství,“ myslí si vědkyně. 

V minulosti kandidovala do senátu s podporou sociální demokracie, nyní však jde za hnutí ANO. „Když jsem kandidovala v roce 2012, žádné ANO neexistovalo. Chtěla jsem něco změnit a prosazovala jsem program ČSSD. Kandidaturu mi ale na Praze 4 nabídlo ANO, má hezký program. Když se podíváme, kolik bylo po revoluci ve vládě členů komunistické strany, tak je kritika Andreje Babiše relativní. Vždycky jsem hájila lidi, kterým se děje nespravedlnost. Považuju za vhodné vládu podpořit.“

Jak Evu Sykovou vyhodil Jiří Drahoš? Co znamená „diabetická noha“ a jak jí předejít? Je léčba kmenovými buňkami účinná?

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.