×

Další video: „Fialovo lesklé čelo nelže, smrdět porážkou vede k další porážce. Vítězové jsou Konečná a Turek. Piráti čelí masakru a vnitřní opozice proti Bartošovi posílila.“ – Petr Holec

Countdown
Zrušit
×

"České zdravotnictví byla černá díra na peníze. Zdravotní péče zdarma je nesmysl..." říká lékař Igor Motíl

„Mám pocit, že české zdravotnictví byla černá díra, kam mizely peníze. Pan ministr se to ale snaží eliminovat. České zdravotnictví je svou kvalitou srovnatelné se zahraničím a dostupnost péče je zde také vynikající. Na malém prostoru je hodně kvalitních lékařů. I přes kvalitu péče Česko dává na zdravotnictví velmi málo peněz, za námi je až Rumunsko, Bulharsko a Balkánské země. Za málo peněz je zde hodně muziky,“ myslí si urolog Igor Motíl.

„20 – 30 let se tu občanům tvrdí, že je možné mít za pouhé zdravotní pojištění veškerou zdravotní péči zdarma. To je nesmysl a lež. Všichni, co pracují ve zdravotnictví a politice to vědí, ale málokdo o tom mluví. Pacient by logicky chtěl tu nejlepší péči. Ale to je jakoby stát měl garantovat, že má každá rodina nárok na Porsche zdarma. Ten systém je neudržitelný, je třeba určit standard a nadstandard,“ tvrdí.

Motíl si myslí, že řešením problémů ve zdravotnictví by mohlo být komerční připojištění. „Mohlo by  zahrnovat obtížnější zdravotní zákroky, takovým je třeba robotická operace urologických problémů. Už 11 pracovišť v Česku toto nabízí, v současnosti ji hradí pojišťovna a rozhodne se pro ni pacient sám,“ říká. Podle Motíla by ale mělo jít o okrajovou oblast a nadstandard placený z komerčního připojištění.

„Ministři se tu 20 let stávali ministry jen protože chtěli funkci nebo peníze do kasy své strany. Strašně moc věcí se zanedbalo. Proč teď ministr řeší nedostatek sester, studentů medicíny? Stárnoucí populaci praktických lékařů? To se mělo řešit už dávno. Nikoho to na ministerstvech nezajímalo,“ myslí si Motíl. Neopouští ho ale optimismus, myslí si, že i přes veškeré limitace, se kterými se české zdravotnictví potýká, je tento obor na dobré cestě.

Co je aktuálně nejpalčivějším problémem českého zdravotnictví? Jak tyto problémy řešit? Co vše je financováno ze zdravotního pojištění? A jak probíhá nejobávanější urologické vyšetření?

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.