×

Další video: „Soukromníci chtějí 15% daň pro všechny. Česko se potřebuje především stabilizovat, stát musí začít šetřit a nezadlužovat. Green Deal nám nepomůže, zdraží energie.“ – říká Petr Bajer

Countdown
Zrušit
×
AUDIO ZÁZNAM

„U profesionálních sportovců platí rčení sportem k trvalé invaliditě. Pokud dítě trénuje od čtyř pěti let, v dospívání mohou přijít obtíže, následně i úrazy, nedochází-li ke kompenzačnímu cvičení.“ – říká ortoped Robert Frei.

„U profesionálních sportovců platí rčení sportem k trvalé invaliditě. Pokud dítě trénuje od čtyř pěti let, v dospívání mohou přijít obtíže, následně i úrazy, nedochází-li ke kompenzačnímu cvičení.“ – říká ortoped Robert Frei.

MUDr. Robert Frei je absolvent 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1999), z ortopedie se atestoval v roce 2004. Byl sekundárním lékařem na Klinice dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a FN Motol, od roku 2012 je vedoucím ortopedem v Centru pohybové medicíny Pavla Koláře v Praze a mj. členem Lékařské komise Českého olympijského výboru. V roce 2010 absolvoval Proshek-Fulbright stipendijní pobyt.

Jak se dostal k ortopedii jako k oboru? „Po vystudování medicíny, kdy jsem v posledních ročnících tíhnul k chirurgickým oborům.“ – říká nejprve Robert Frei. A proč zrovna ortopedie? „Jelikož jsem měl blízko ke sportu, k pohybu, tak byla jasná cesta, že jsem směřoval k tomu pomáhat i lidem, kteří si sportem přivedou nějaké dlouhodobé problémy, jelikož s ním souvisí mnoho neduhů – úrazů.“

Platí rčení sportem k trvalé invaliditě? „Pokud si představíme sportovce jako někoho, kdo dělá profesionální sport, tak určitě ano. Pokud si představíme běžného jedince, který si po své pracovní zátěži jde zasportovat, aby se zbavil stresu a trochu si utužil tělo, tak je to samozřejmě naopak dobrá cesta.“ – odpovídá ortoped Robert Frei.

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

A jaký je pro dítě nejhorší typ sportu, který skutečně může způsobit zdravotní problémy v dospělém věku? Jaký sport ho nejvíce poznamená? „Jsou tady dvě roviny. Jednak ho může poznamenat fyzicky, druhá věc je, že ho může poznamenat i psychicky, pokud ho to nebude bavit. Je řada oborů, kde je tréninková náročnost velmi vysoká, třeba krasobruslení, které má devastující vliv na páteř, pokud tam nedochází ke kompenzačnímu cvičení. A jestliže se trénuje už od časného věku – od čtyř pěti let dítěte –, tak samozřejmě to může přinést různé změny ať už ve formě přetížení, které se projeví v době růstu a dospívání různými obtížemi, anebo i následně ve formě úrazů.“ – míní Robert Frei.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

robert-freiortopediecesky-olympijsky-vyborzraneniurazysportvrcholovy-sport

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.