×

Další video: „Ukradeného Picassa jsem vrátil do Čech, v Bulharsku na mne mířili Kalašnikovem. Krade se víc než před revolucí, boj proti organizovanému zločinu je zpravodajská práce.“ – říká Ivan Moroz, bývalý elitní detektiv

Countdown
Zrušit
×

„U karcinomu prostaty žádné příznaky nejsou. Naštěstí časných diagnóz je čím dál víc. Tyto pacienty umíme vyléčit.“ – říká urolog Martin Lukeš.

Je karcinom prostaty častý jev? Jak muž pozná, že by měl navštívit odborníka a jaké jsou první varovné příznaky? Je vždy nutné udělat vyšetření přes konečník? A jak dlouho čeká podle urologa a vedoucího lékaře kliniky Urosanté Martina Lukeše pacient na výsledek a jak dlouho musí být v obavách? A dá se dnes karcinom prostaty dobře léčit?

„Karcinom prostaty je jedním z nejčastějších nádorů u mužů po padesátém roku věku. Mezi čtyřicátým a padesátým rokem u mužů, kteří mají nějakou genetickou zátěž. Zaměřujeme se tedy na pacienty od čtyřicátého roku výš. Pokud se jedná o karcinom prostaty, muži žádné příznaky – natož varovné příznaky – nemají. Když už nějaké příznaky mají, tak většinou je pozdě. Čili klademe důraz na prevenci, aby si muži od čtyřicátého či pětačtyřicátého roku věku našli svého urologa.“ – konstatuje Martin Lukeš, vedoucí lékař kliniky Urosanté.

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

„Pokud máme podezření, že u pacienta roste v prostatě nějaké nádorové ložisko, objednáváme ho k biopsii prostaty. U nás biopsie probíhá během týdne, deseti dnů od vyslovení podezření. A probíhá v lokální anestezii. Poté, co se provede, čekáme většinou kolem týdne, než nám přijde histologické vyšetření, a jakmile máme histologii, tak potom domlouváme další léčebny postup. Možností je celá řada.“ – dodává Martin Lukeš, vedoucí lékař kliniky Urosanté s tím, že pokud karcinom prostaty zjistí u muže v časném stádiu, tak ho umí vyléčit. „A musím říct, že těchto pacientů a diagnóz je čím dál tím více, naštěstí těch v pokročilém stádiu ubývá.“ 

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

martin-lukesurologurologiekarcinom-prostatyprostataurosantemedicinalekar

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.