×

Další video: „Ukradeného Picassa jsem vrátil do Čech, v Bulharsku na mne mířili Kalašnikovem. Krade se víc než před revolucí, boj proti organizovanému zločinu je zpravodajská práce.“ – říká Ivan Moroz, bývalý elitní detektiv

Countdown
Zrušit
×

„Tuberkulóza je královna nemocí. Může postihnout kterýkoli orgán v těle. K nám ji vozí lidé z východu, jihu, ale i pracovníci z Ukrajiny a Slovenska.“ – konstatuje primář a plicní specialista Jiří Votruba.

Jaký je výskyt tuberkulózy v Česku? Kdo k nám nemoc nejvíce dováží? Jak se tuberkulóza projevuje, jaké orgány může postihnout a proč je podle plicního specialisty Jiřího Votruby královnou nemocí?

MUDr. Jiří Votruba Ph.D. je plicní specialista a internista. V současné době působí jako primář 1. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí VFN a 1. LF UK v Praze která byla založena již v toce 1932 a je nejstarším zařízením svého druhu u nás. Je členem českých i mezinárodních odborných společností, např. European Respiratory Society či České asociace alergologů a angažuje se v občanském sdružení Oxyprotect, které pomáhá v boji proti plicnímu karcinomu. Každoročně se také aktivně účastní mezinárodních akcí a vědeckých sympozií.

„Tuberkulóza je stále důležitým onemocněním. Zvláště z toho důvodu, že ji k nám přivážejí zejména pacienti z východu. Je to onemocnění důležité, protože neodhalené může někoho i zabít.“ – říká primář 1. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí VFN a 1. LF UK v Praze Jiří Votruba.

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

„Pacienti, to jsou zejména lidé z bývalých států sovětského bloku, jsou to i lidé z jihu, někdy jsou to i lidé, kteří přijdou za prací z Ukrajiny a ze Slovenska. Povinnost očkovací v Rusku ještě je, ale většinou nebývá úplně respektována. Na Slovensku je, u nás není. A myslím si, že to, že u nás není, je logické. Ta incidence tuberkulózy je v Česku nízká. A státy, která mají nízkou incidenci tuberkulózy, si mohou dovolit neočkovat. Protože očkování jako takové má také některá vážná rizika.“ –  dodává primář 1. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí VFN a 1. LF UK v Praze Jiří Votruba.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

jiri-votrubatuberkulozarakovina-plic

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.