×

Další video: Tady všude seděl, hodina zpěvu a na toaletu k Čižínským

Countdown
Zrušit
×

„Nikotin napomáhá odbourávat kolagen. Proto parodontitida hrozí daleko více kuřákům.“ – upozorňuje Kateřina Simpson

Co je to vlastně parodontologie, kterou se zabývá lékařka Kateřina Simpson? Jak je možné, že je její obor tak široký? Čím se jsou nejvíce ohroženi kuřáci? Jaká byla lékařčina cesta od dentální hygieny až po studium medicíny? A jak správně pečovat o chrup?

„Parodontolog je lékař, který se zabývá nemocemi paradontu – závěsného aparátu kolem zubu, a od toho se odvíjejících dalších nemocí. Samotná ústa nejsou sice příliš velká, ale náš obor je velmi široký.“ – vysvětluje Kateřina Simpson.

„Závěsný aparát se skládá z kolagenních vláken, která drží zub v kosti. Pak máte přilehlé dásně a povrch zubu.“ – dodává lékařka, „že u lidí, co kouří, nikotin kolagen nabourává, a proto je u nich větší riziko vzniku parodontitidy“.

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

V případě parodontitidy se jedná o zánětlivé onemocnění tkáně obklopující zub, zmíněného závěsného aparátu neboli parodontu. Parodontitidu v drtivé většině případů způsobují bakterie, ale jejími původci mohou být i viry nebo plísně. Zánět napadá a ničí čelistní kost. Pokročilé onemocnění může vést až ke ztrátě zubů.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

katerina-simpsonzubni-lekarkastomatologieparodontologiezubyustaustni-hygienamedicinaparodontitidanikotinkuracichrupzubni-kazzubni-zanetzubni-kamenzubni-plakna-zdravi
Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.