×

Další video: „Orbán je fascinující, cituje repliky z filmu Hoří, má panenko. Vondra zahrál divadýlko. Tvrdí, že neumí rusky, ale z ruštiny maturoval. Lidé se mne ptají: bude válka?“ – Václav Klaus

Countdown
Zrušit
×

„Kvůli nemoci bílých skvrn na kůži jsem v létě vypadala jako dalmatin. Turisté v Řecku si mě fotili. Byli v šoku.“ – popisuje projevy a následky choroby vitiligo zpěvačka Veronika Kobzanová.

V dnešním díle pořadu Na zdraví výjimečně nevystoupí ani lékař, ani lékařka. Zpěvačka Veronika Kobzanová, známá i jako Violet, patří mezi 0,38 až 4 % lidí na světě, kteří trpí kožní poruchou zvanou vitiligo. Jak se tato nemoc projevuje? Jak reaguje okolí, když se opálí. Jací známí lidé chorobou trpí?

Vitiligo (latinsky Vitiligo vulgaris) je neinfekční (autoimunitní) kožní porucha, kdy dochází ke ztrátě melanocytů – buněk tvořících kožní pigment (melanin). U nemocného se projevuje světlými skvrnami nepravidelných tvarů na kůži, nejčastěji okolo prstů, úst, očí, genitálu, kloubů, třísel a obličeje. Výrazná patrnost poruchy na kůži u vitiliga může mít devastující dopady na lidskou psychiku, uplatnění v zaměstnání i ve společnosti.

„Vitiligo coby porucha pigmentu začíná nejprve kolem pusy, očí, na rukou. Říká se, že se s touto chorobou člověk narodí. Že je to dědičná nemoc. Já se s ní nenarodila. Mně se začala projevovat v pětadvaceti letech malými flíčky, které se začaly postupně rozrůstat.“ – popisuje počátek své nemoci zpěvačka Veronika Kobzanová s tím, že tou dobou procházela stresovým obdobím.

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

„Nesmírně jsem se styděla a k lékaři jsem nešla, jelikož jsem měla flekatý zadek. Potom se začaly fleky obrovským způsobem rozrůstat po celém těle – všude. Když se v létě opálím, tak jsem opravdu jako dalmatin.“ – líčí zpěvačka Veronika Kobzanová.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

veronika-kobzanovavioletvitiligopigmentaceporucha
Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.