×

Další video: Moc peněz #14 – Ideální čas k nákupu zlata

Countdown
Zrušit
×

Aleš Rozehnal – Vadim Petrov: Média, mediální rady, regulace. A začerněné smlouvy ČT? Nevhodné. Veřejnost má právo je znát. Stejně jako platy

Aleš Rozehnal – Vadim Petrov: Média, mediální rady, regulace. A začerněné smlouvy ČT? Nevhodné. Veřejnost má právo je znát. Stejně jako platy

V první ze série debat jsou hosty Aleš Rozehnal a Vadim Petrov. Vadim Petrov je hudebník, pedagog, manažer a konzultant, od března 2019 je členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Aleš Rozehnal je advokát, zabývá se mediálním právem, od roku 2014 zasedá ve správní radě Ústavu nezávislé žurnalistiky.

Co to je vlastně veřejná služba v médiích? Je seriál Most (a další) veřejnou službou a kdo to určuje? Stačí se Česká televize a Český rozhlas v moderní době vyvíjet? Opravdu není, jak tvrdí generální ředitel ČT, český národ zralý na to, aby mohl vědět, jaké mzdy mají pracovníci ČT, a nesvědčí to o aroganci? Co říkají Aleš Rozehnal a Vadim Petrov na začerněné smlouvy ČT? Má být novinář sterilní člověk bez názoru? Informují média veřejné služby nestranně a vyváženě? Jsou Parlamentní listy stejně relevantní médium jako Hlídací pes?

„Všichni ti, kteří jsou placeni z veřejných peněz, mají dávat zprávu veřejnosti. Za 1) kolik peněz mají a za 2) co za ně dělají. Problém u výročních zpráv o činnosti a o hospodaření České televize je ten, že tomu nikdo nerozumí a že jsou psány tak, aby se tomu ani nedalo rozumět. Je-li zadání v zákoně posilovat právní vědomí v České republice, chtěl bych slyšet: Co jste pro to udělali, jak to dopadlo a máte nějaké měřitelné parametry a jaké?“ – konstatuje Vadim Petrov.

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

„Začerněné smlouvy ČT – tady se nedomnívám, že by to bylo vhodné, i když mohou být některé případy, že jsou tam věci, které tvoří předmět obchodního tajemství. Ale přeci jenom je to veřejnoprávní instituce, takže by měla být co nejvíce transparentní. Má veřejné peníze. Stát zajišťuje, aby byly vybírány. Čili veřejnost by měla mít právo vědět, jak jsou vynakládány.“ – míní Aleš Rozehnal.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

ctcroverejna-sluzbahlidaci-pesales-rozehnalvadim-petrov
Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.