„Jsme sníh, když mlčíme, v bědnosti své se rozplýváme…“ – recituje Ortenovy elegie interpret poezie Mirek Kovářík.

Jaký byl osud Václava Hraběte a jak zní jeho poezie v přednesu Miroslava Kováříka? Kolik básní umí recitátor zpaměti? Jakou slovní zásobu používal v jednadvaceti letech Jiří Orten? Jak se dostal interpret poezie Mirek Kovářík k překladům Ginsberga? 

Miroslav Kovářík (85) je jedním z našich nejlepších interpretů poezie, performer, literární publicista, neúnavný propagátor poezie, zvláště mezi mladými lidmi. Byl jednou z nepřehlédnutelných osobností malých divadel šedesátých let, stejně tak se zasloužil o zrod české folkové scény a řadu let moderoval legendární folkový festival Porta. A jeho jméno je spojeno i s rozhlasovým vysíláním v srpnu roku 1968.

„Tak já mám dva básníky jakoby v erbu – Jiří Ortena a Václava Hraběte. Začal bych básní Václava Hraběte, která je pozváním na to, co poezie pro dnešní večer může pro leckoho znamenat.“ – uvádí pořad Miroslav Kovářík.

Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

„Václav Hrabě založil už na gymnáziu takovou hudební partu. Bohužel do spolupráce se skupinou, která hrála v Praze tehdy v klubu Olympic, kde je dnes Ypsilonka, zasáhl osud. Žádná nahrávka se nedochovala.“ – vypravuje Miroslav Kovářík a posléze otáčí list k Jiřímu Ortenovi a jeho elegiím.

„Je neuvěřitelné, jakou měl v jednadvaceti letech setbu slov – slovní zásobu.“ – pokračuje Miroslav Kovářík, jenž během večera přednese celou řadu básní.

Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

jiri-ortenvaclav-hrabemiroslav-kovarikpoezie

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.