×

Další video: Ondřej Hejma: „Zpravodajství ČT? Ať ho prodají. Mohlo by se jmenovat Soros TV. Plukovnická junta epidemiologů přebírá moc. Prymula? Trochu Hvězdné války. Bojová čivava ODS udělala závažnou chybu. Svrhávat vládu teď může jenom šílenec.“

Countdown
Zrušit
×

„Velké firmy o nás sbírají data, je to nebezpečná věc. Studují nás...“ říká odborník na GDPR Dalibor Lukaštík

„Spousta velkých firem o nás evidovala údaje, na které neměly právo. Data jsou přitom nejcennější, co máme. Není možné, aby společnosti přeprodávaly informace o nás,“ myslí si Dalibor Lukaštík, odborník na ochranu osobních údajů.

„Profilování lidí je nebezpečná věc. K fakturačním údajům si o každém člověku mohou některé firmy spojit informace o tom, jaká je jeho platební morálka, jak se chová, kde nakupuje či dokonce kde se pohybuje.“ Mobilní operátoři i jiné společnosti se snaží ukládat velké množství dat o nás, která pak dále využívají.

„Je potřeba se zamyslet, proč je něco na internetu zdarma – v některých případech můžeme být studováni.“ Nyní má přijít změna: firmy, které takto profilují uživatele, mohou být pod větším drobnohledem a hrozí jim větší pokuty.

„Chceme, aby lidé měli svá data pod kontrolou a firmy, aby si udělali pořádek ve své firmě. Některá data nebývají v bezpečí,“ říká Lukaštík.

V čem spočívá GDPR? Jak postupovat? Může se toho obávat průměrná česká firma? A proč bychom se měli bát nezaheslovaného počítače?

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.