×

Další video: Menstruační chudoba, klimatický žal a Xaver plete

Countdown
Zrušit
×

„Velké firmy o nás sbírají data, je to nebezpečná věc. Studují nás...“ říká odborník na GDPR Dalibor Lukaštík

„Spousta velkých firem o nás evidovala údaje, na které neměly právo. Data jsou přitom nejcennější, co máme. Není možné, aby společnosti přeprodávaly informace o nás,“ myslí si Dalibor Lukaštík, odborník na ochranu osobních údajů.

„Profilování lidí je nebezpečná věc. K fakturačním údajům si o každém člověku mohou některé firmy spojit informace o tom, jaká je jeho platební morálka, jak se chová, kde nakupuje či dokonce kde se pohybuje.“ Mobilní operátoři i jiné společnosti se snaží ukládat velké množství dat o nás, která pak dále využívají.

„Je potřeba se zamyslet, proč je něco na internetu zdarma – v některých případech můžeme být studováni.“ Nyní má přijít změna: firmy, které takto profilují uživatele, mohou být pod větším drobnohledem a hrozí jim větší pokuty.

„Chceme, aby lidé měli svá data pod kontrolou a firmy, aby si udělali pořádek ve své firmě. Některá data nebývají v bezpečí,“ říká Lukaštík.

V čem spočívá GDPR? Jak postupovat? Může se toho obávat průměrná česká firma? A proč bychom se měli bát nezaheslovaného počítače?

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.