×

Další video: „Přísná dieta v době COVIDU-19 je riskantní pro průběh nemoci. Imunitní systém nemá energii.“ – varuje obezitolog Martin Matoulek

Countdown
Zrušit
×

„Kdo teď zruší zájezd, zaplatí odstupné. Nabízený voucher bych od cestovky přijala. Před nákupem dovolené je dobré podívat se na vládní semafor.“ – říká odbornice na cestovní právo Klára Dvořáková.

Když si člověk koupil koncem loňského roku u cestovní kanceláře dovolenou na léto, teď ji má zaplacenou, a neví co s tím, co má dělat? Jaká má práva a povinnosti jako zákazník? Má nějaká pravidla odstupné, které by musel člověk zaplatit v případě, kdyby zájezd zrušil? A co si může naopak nárokovat, zruší-li zájezd cestovka?

Klára Dvořáková je přední odbornicí na cestovní právo. Je spoluautorkou první české komplexní právní knihy o cestovním právu: Cestovní právo a autorkou komentáře ke smlouvě o zájezdu v prvním jednosvazkovém Občanském zákoníku. Přednáší cestovní právo na právnické fakultě v Praze a na Slezské univerzitě v Opavě, pravidelně publikuje články a radí v právních otázkách týkajících se odpovědnosti, cestování a regulace cestovního ruchu.

„Já doufám, že dovolená bude. Zatím to vypadá, že se letní dovolená se nejenom v Česku, ale i v zahraničí uskuteční. Mám-li zaplacenou dovolenou, musím si říct pragmaticky, co chci. Když nyní odstoupím od smlouvy, tak cestovní kancelář je už nyní v pozici, kdy může říct: ‚Ano, odstupte si, na to máte samozřejmě právo. Ale já vám naúčtuju odstupné.’“ – říká odbornice na cestovní právo Klára Dvořáková.

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

„Většina smluv má v současné době stanoveno odstupné, většinou ve všeobecných obchodních podmínkách. Ale i z právního pohledu, i kdyby tam žádná tabulka s odstupným nebyla, tak cestovní kanceláře mají právo účtovat si odstupné. Toto právo jim výslovně dává zákon.“ – odbornice na cestovní právo Klára Dvořáková s tím, že jestliže cestovní kancelář zájezd zrušila, má klient naopak plné právo na vrácení peněz.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

Máme pro vás i BONUSOVÉ VIDEO
klara-dvorakovackcestovkycestovni-kancelaredovolenastornoodstupnekoronavirusvladni-semaforcestovanicestovni-ruch

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.