×

Další video: „Přísná dieta v době COVIDU-19 je riskantní pro průběh nemoci. Imunitní systém nemá energii.“ – varuje obezitolog Martin Matoulek

Countdown
Zrušit
×

"Inkluze mě pořád pronásleduje. Nepodařilo se to politicky vysvětlit..." říká exministryně školství Kateřina Valachová

Pozvání do pořadu nezávislé online TV přijala Kateřina Valachová, bývalá ministryně školství a kandidátka do Parlamentu ČR ve volbách 2017.

Bývalá ministryně Kateřina Valachová se před několika měsíci rozhodla opustit vládu kvůli kauze kolem sportovních dotací. Na úvod politické debaty s odstupem času říká: "Šla bych do toho znovu. Učitelé, rodiče, děti a kvalita vzdělávání dětí mně za to stojí. Přiznám se, že jsem to hodně brala osobně, když jsem některé věci prosazovala. Záleželo mi na tom nejenom jako ministryni školství, ale také jako mámě."

"Ta doba podání mé demise byla velmi dynamická, v podstatě zuřila ústavní a vládní krize a asi je fér přiznat, ne že bych kvůli tomu podala demisi, ale určitě to přispělo i k tomu, že v tom okamžiku byla demise nejlepší možné řešení," dodává jedna z nejdéle působících ministryní školství posledních let.

"Jsem hrdá na to, že se mi za ty dva roky podařilo - a nebylo to vůbec jednoduché - spojit všechny ve školství od mateřských, základních, středních po vysoké školy. Téma je společné, chceme kvalitní vzdělávání. Myslím, že se mi to podařilo takto posunout i v Poslanecké sněmovně a Senátu. Přestali jsme hledět na barvu stranického trička a i když jsem sociální demokratka, tak se mi dařilo prosazovat věci napříč politickým spektrem. To je hrozně důležité," hodnotí svůj největší úspěch dosažený během vedení úřadu.

Naopak za nepříliš zdařilou považuje intenzivně diskutovanou novelu zákona o inkluzivním vzdělávání. "Samozřejmě mě trápí, že mě pořád pronásleduje ono ostudné slovo inkluze. Velmi často o tom diskutuji s učiteli a rodiči, když se s nimi potkávám. Nemyslím si, že byla chyba, že jsem nezrušila zákon, který už před tím schválil parlament a podepsal prezident republiky. Inkluze jako slovo je zaměňováno za to, co je pravda. To je, že jsme se dlouho o školství nestarali. Nestarali jsme se o učitele, rodiče, nedali jsme tam dost peněz… Mrzí mě, že se mi nepodařilo to lépe politicky zvládnout, vysvětlit. Ale rozhodně se toho nebojím."

Momentálně se Valachová soustředí na říjnové parlamentní volby, kde kandiduje jako dvojka za předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem ve Středočeském kraji.

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.