×

Další video: „Babiše pošleme do vesmíru – kdo uteče, vyhraje. Zákazy jsou k ničemu, vláda dělá jen populismus. Vakcíny si zařiďme sami.“ – komentuje Vlastimil Tlustý

Countdown
Zrušit
×

„Francouzům můžete říct do očí všechno. My Češi bychom si neměli stěžovat. Vadí mi přístup EU k migraci. Čeština je nenaučitelný jazyk…“ – říká spisovatel Ivan Kraus.

Který z okamžiků života spisovatele Ivana Krause byl ten nejhorší? Ten, kdy opouštěl tuto zemi a věděl, že se nevrátí? Bojí se o Francii, kde prožil většinu emigrace? A jak se Francie změnila a je třetí generace migrantů prokletá? Stěžují si Češi právem? A jak vnímá migrační krizi?

Ivan Kraus (* 1. března 1939 Praha) je český spisovatel, herec a loutkoherec, bratr herce Jana Krause. Mezi lety 1968 a 1990 žil v exilu, zejména ve Francii. V prvních letech střídal příležitostná zaměstnání, posléze se od roku 1973 živil jako volný spolupracovník vysílání pro mládež v TV-SWF Baden-Baden, kde působil jako spoluautor scénářů a loutkoherec. Jeho knížky, vydávané od roku 1976 v exilovém nakladatelství Konfrontace Zurich, začaly od roku 1991 vycházet také v Praze.

„Ten okamžik, kdy jsem opouštěl tuto zemi, nejhorší asi nebyl, protože já mám velmi pozoruhodnou teorii: Opouštíte to ve stavu bláznovství. Musíte se lehce pomátnout, abyste to udělal. Zejména v našem případě, když jsme nebyli praktické profese. Kdybych byl doktor nebo inženýr, ale já byl loutkoherec… Svět opravdu nečeká na lidi, kteří tam budou dělat divadlo.“ – vzpomíná spisovatel Ivan Kraus.

►Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

„Horší byly ty momenty, kdy jsme neměli dostatečné množství dokumentů, razítek, přišli o práci ve Švýcarsku. Prostě když vás pohltí byrokracie světa. Návrat do země byl šťastný, je šťastný a trvá šťastně. Myslím si, že to bylo dobře.“ – dodává spisovatel Ivan Kraus.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

ivan-krausemigracespisovatelloutkoherec

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.