×

Další video: „Přísná dieta v době COVIDU-19 je riskantní pro průběh nemoci. Imunitní systém nemá energii.“ – varuje obezitolog Martin Matoulek

Countdown
Zrušit
×

"Drtivá většina znásilnění probíhá v partnerských vztazích a manželství..." říká novinářka Silvie Lauder

Do XTV přijala pozvání novinářka Silvie Lauder, která se dlouhodobě věnuje tématu sexuálního obtěžování žen. Téma nyní, díky kampani #MeToo, ale i díky kauzám hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina, velmi silně zarezonovalo všemi světovými médii a sociálními sítěmi.

„Debata okolo hranice sexuálního obtěžování a pouhého dvoření se vede velmi často. Řada lidí je jejím rozdílem zmatená. Na jedné straně však stojí poznámky typu 'sluší vám to’, popř. 'nešla byste na kávu’, což je dvoření. Jako obtěžování ale může být bráno různé vulgární pokřikování – asi málo kdo si dokáže představit vztah s člověkem, který na druhého zařve 'narvu ti ho do huby,’“ popisuje problematiku Silvie Lauder.

Právě s takovým jednáním má podle ní zkušenost velké množství žen. Nemusí jít přitom o situace násilné, ale o takové, které ženu přivádí do rozpaků nebo jí může nahánět strach. Netýká se to přitom jen cizích lidí.

„Z výzkumů vyplývá, že naše představa znásilnění, které se stane od cizího člověka je  jeden z největších mýtů – drtivá většina znásilnění probíhá v partnerských vztazích a manželství,“ říká novinářka. V rozhovoru popisuje také konkrétní zážitky konkrétních žen.

„Byla jsem překvapena, když mi spousta žen řeklo, že žádné obtěžování nikdy nezažily. Posléze se však přiznaly, že se jim stalo, že na ně někdo sahal např. v metru, že na ně někdo vulgárně pokřikoval, příp. sahal na nohy a bylo jim to velmi nepříjemné. Těch případů je mnoho. Problém je, že v momentě, kdy se takové situace stanou, tak ženy často v tu chvíli nemůžou přijít na adekvátní reakci a proto to pak např. přejdou mlčky. Neznamená to ale, že by se jim to líbilo. Jsme vychováváni společností, že takové jednání je běžné. Ale lidé mají právo se proti tomu ozvat.“ Problém celé debaty je podle Lauder i to, že je velmi těžké uchopit, kde je ta bariéra obtěžování. Každý člověk má prý jinak nastavené hranice, co se mu líbí a co ne.

Jak vypadá sexuální obtěžování? O čem je kampaň #MeToo a jak si vede Česko v porovnání se světem? Jaké nejdramatičtější situace jí pověděly české ženy? A jak jí tato kauza změnila život?

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.