×

Další video: „Přísná dieta v době COVIDU-19 je riskantní pro průběh nemoci. Imunitní systém nemá energii.“ – varuje obezitolog Martin Matoulek

Countdown
Zrušit
×

„Hurá, Borussia Dortmund má nové dresy! Stávka za klima na FF UK zanechala uhlíkovou stopu. A kvůli Gretě bych začala používat plastové nádobí.“ – říká Karolina Stonjeková.

Jak reagují významné osobnosti Česka na aktuální události posledních dní? Horké novinky, štiplavé glosy, zajímaví hosté. To je pořad Podtrženo, sečteno, který shrnuje ty nejdůležitější aktuality. Hostem tohoto dílu byla komentátorka Karolina Stonjeková.

„Styďte se!“ Lidi, kteří používají jednorázové plasty, straší v kuchyňkách fotky Grety Thunbergové

„Zrovna nedávno jsem si říkala, co se děje, že už o Gretě nebylo dlouho slyšet. Vypozorovala jsem, že její trend je na ústupu. Hrálo v tom roli, že nedostala Nobelovu cenu, protože to ze začátku vypadalo velmi nadějně. Ale to byl takový signál, že její chlebodárci, lépe řečeno stvořitelé, kteří za ní stojí – příliš nevěřím na historku, že se tohle děvče objevilo spontánně, že najednou mluví před Evropským parlamentem či v OSN –, tak jsem měla tedy pocit, že tito její stvořitelé od ní začali dávat ruce pryč. Ona se posledním vystoupením v OSN dostala do bodu, kdy té věci daleko více škodí, nežli pomáhá. A teď se nám Greta znovu vynořila, ale v Čechách by se tahle praktika neujala, protože my máme ve zvyku všechno zlehčovat. Takže pokud by v mé firmě vysela u plastového nádobí fotka Grety Thunbergové, tak by mne to přimělo k jedinému: jakkoli normálně plastové nádobí nepoužívám, teď bych začala.“ – konstatuje komentátorka Karolina Stonjeková.

Kde jsou národní barvy? Nové dresy kritizuje i Štěpánek s Berdychem

„Když jsem viděla nové dresy a očima prolétla fotografii, tak jsem hned zajásala: Hurá, Borussia Dortmund má nové dresy. Pak jsem se zaměřila již pozorněji na titulek a zjistila jsem, že je to česká reprezentace. Přišlo mi půvabné zdůvodnění, že limetková barva má evokovat lipový květ a lípa je náš národní strom.“ – doplňuje komentátorka Karolina Stonjeková.

Na filozofické fakultě je stávka za klima a proti rektorovi. Názor studentů respektujeme, říká proděkan Soukup

„Mně se líbí už jenom ten titulek, že je stávka za klima. To je přeci krása. Pojďme také – tady po natáčení. Najděme kus papundeklu, napišme, že stávkujeme za klima, budeme s tím chodit po Václaváku a ono se to klima zlepší. Tohle je přece naprostý nesmysl. Ti studenti to museli koordinovat, posílali si maily, smsky, tiskli k tomu materiály, telefonovali si. Spotřebovávali na to energii, která není zadarmo. Takže jejich stávka měla vyčíslitelnou uhlíkovou stopu. Tato událost má ale i druhý rozměr, kdy si připomínáme 30 let do sametové revoluce, kdy studenti stávkovali za svobodu, demokracii. Dneska nám ale studenti stávkují za to, co nás v čase strhává zpátky. Těch protestů se účastnila Marxistická alternativa. Co by tomu asi ti studenti před třiceti lety řekli, kdyby to věděli?“ – ptá se komentátorka Karolina Stonjeková. 

greta-thunbergovaklimadresynarodni-tymstavka-za-klimafilosoficka-fakultaneomarxiste

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.