×

Další video: „Ukradeného Picassa jsem vrátil do Čech, v Bulharsku na mne mířili Kalašnikovem. Krade se víc než před revolucí, boj proti organizovanému zločinu je zpravodajská práce.“ – říká Ivan Moroz, bývalý elitní detektiv

Countdown
Zrušit
×

"Film Chlapectví mě zasáhl. Chtěl bych docílit něčeho podobného…" říká režisér Jan Hřebejk

Hostem Pavlíny Saudkové v pořadu P.S. byl filmový režisér Jan Hřebejk, který koncem září uvedl do českých kin druhou část své výpravné trilogie Zahradnictví s podtitulem Dezertér. Vezme diváky do období mezi lety 1947 až 1953 a je tragikomickým dramatem těžce zkoušené lásky.

„Publikum na premiéře v Praze je specifické. Z jedné třetiny je tvořeno lidmi, kteří se na filmu podíleli, druhou třetinou těmi, kteří finančně přispěli a pak také příbuznými. Kdyby tedy všichni tleskali a nebo plakali, jejich reakce nemusejí nic znamenat.

Regionální premiéry se dělají jako výraz určité vděčnosti. Ve filmu jsou některé realizace, v kterých museli pomoci odborníci a projekce je potom třeba pro jejich zákazníky nebo zaměstnance. My tam jedeme hlavně proto, abychom jim poděkovali,“ uvedl Hřebejk k regionálním premiérám filmu. Běžný filmový divák má možnost se s tvůrci filmu setkat na otevřených filmových festivalech, např. v Uherském Hradišti. Hlavní tvůrci se jich rádi zúčastňují a chtějí si s lidmi popovídat.

Závěrečný díl série s názvem Nápadník bude uveden do kin 16. listopadu, tedy i třetí a zároveň poslední premiéra proběhne v letošním roce stejně jako u předchozích dvou filmů. „Je to dost velký hazard, protože je obtížné prodávat tři filmy za rok. Když dějová linie navazuje, bylo by ideální filmy uvést tentýž den nebo den po sobě, ale to nelze obchodně,“ říká trojnásobný držitel Českého lva. Celý projekt je luxusní minisérií, která nevznikla v BBC nebo Netflixu, ale vznikla v Praze díky nezměrné odvaze a šikovnosti Viktora Tauše,“ dodává.

„Diváky by mělo zaujmout, že život a míza života, rodiče, děti a pošetilost různých stavů, že jsou pořád stejné. Proto můžeme číst Shakespeara a rozumíme mu, protože je to o nás,“ vysvětluje. V rámci natáčení si chválí mistrovství maskérů a herců, kteří dokázali věrohodně ztvárnit stárnutí filmových postav. „Jsou to úžasné věci, proto mám rád i staré fotografie,“ říká Hřebejk a v této souvislosti je pro něj inspirací i mimořádný snímek Chlapectví od režiséra Richarda Linklatera. „Film, který mě za poslední roky nejvíce zasáhl, bylo určitě Chlapectví. Je to výjimečný film, takový asi už nevznikne. Jsem jím fascinován a chtěl bych alespoň homeopaticky docílit něčeho podobného a zachytit závažnost života v délce nebo rozpětí času od dětství do dospělosti.“

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.