"Tatínek chtěl také kandidovat do Senátu, byl velmi politický člověk..." říká syn Ladislava Smoljaka David

„Když jsme tu měli novináře z Polska, Maďarska i Slovenska, záviděli nám naše nezávislá media. Ten tlak proti médiím začal na Slovensku za Mečiara, pak to pokračovalo v Maďarsku. Obávám se, že teď jsme na řadě my. Dlouhou dobu se čelní politice vyjadřovali superkriticky vůči české televizi. Prezident Zeman i premiér mluvili o nutnosti změn v ní. Je jim neustále trnem v oku,“ myslí si politik David Smoljak, který do senátu kandiduje za stranu STAN.

 

„Mám obavu z Babišova přesvědčení, že se stát dá řídit jako firma a že není problém v tom, když veškerou moc bude držet v rukou on. To je obrovské pokušení moci. I kdyby byl Babiš svatý, tak by se to svrhlo ve vládu jednoho muže. A to on zdaleka není,“ obává se Smoljak.

David Smoljak si myslí, že senát by měl fungovat jako jistá ústavní pojistka. „Jsem hrozně rád, že senát máme. Je to poslední instituce, která může zabránit postupné korozi systému, který se tu po revoluci vybudoval. Je to instituce, která stále vzdoruje tomu, že se stát dá řídit jako firma. Nade vším musí stát zákony a ústava, musíme mít nezávislé instituce,“ říká.

Václav Klaus starší se v minulosti vyjádřil svou nelibost vůči Cimrmanovi. „Pamatuji si výrok Klause sr., že Marečku, podejte mi pero, je neskutečně falešný a hloupý film. Myslím, že mu prostě byla cizí tátova optika. Myslím si, že se Klaus ztotožňoval s postavou šprta Hujera a litoval ji. Neměl smysl pro humor a odlišný pohled na svět. Cimrman bavil i Američany, kde jsme ho byli hrát. Jediný, kdo to nepochopil byl jeden český exulant,“ vyjádřil se.

Jaké jsou jeho politické priority? Jaké problémy trápí městské části Prahy? V čem se s otcem liší? A jak je na tom se smyslem pro humor?