"Školství trápí rozpad hodnot..." říká Václav Klaus ml.

“Před rokem jsem se rozhodl, že se budu věnovat veřejným věcem a abych mohl v českém školství něco změnit, na to potřebuje člověk politickou podporu,” říká bývalý ředitel prestižního gymnázia a vzhledem k optimistickým předvolebním průzkumům doufá v silnou pozici ODS, která by přinesla změnu nejen z hlediska školství, ale i společnosti. “ODS musí být silná, aby dokázala hájit svůj program, který je s velkou částí toho, co dělá ANO, neslučitelný,” dodává.

Podle jeho slov by na ministerském postu nebyl horší, než někteří z předchůdců v této funkci. Ačkoliv jeho jmenovaní není v současné době jisté, tak za případného předsednictví Andreje Babiše by bylo nepřijatelné. Na adresu lídra hnutí ANO říká: “Těch negativních věcí z hlediska absence demokratičnosti je mraky a jsou široce rozebírané. Kdybych měl říct něco pozitivního, tak mi přijde, že ze všech předsedů politických stran nejvíce maká.” Sám Klaus se v rámci předvolební kampaně převážně věnuje cestování po republice, kde beseduje s učiteli a občany.

Svoje názory a pohled na politiku dříve často konzultoval se svým otcem, bývalým předsedou ODS a prezidentem ČR, což nyní dělá jen minimálně. “Otec je kritický člověk, nemá problém zhodnoit, co je špatně. Ted’, když kandiduji, toho nechal. Poslední dobou moje pondělní komentáře chválí, ale ze začátku byl kritický,” podotýká. O jeho případné opětovné kandidatuře na prezidenta tvrdí: “Myslím si, že to nezvažuje a tuhle tužbu nemá. Rád bych tam měl někoho, koho bych volil s chutí, určitě bych mu to nezakazoval, ale skutečně si myslím, že k tomu nic nesměřuje.”