“S Donaldem Trumpem už nejde spolupracovat, s Ivanou jsem v kontaktu. Češi se o módu nezajímají, dávají přednost bydlení, jídlu nebo autům...” říká módní návrhář Osmany Laffita

„Na každém kroku jsou noví mladí návrháři. Ztrácí se to, co je móda, styl. Já se inspiruji na ulici, ale současný trend je něco jiného. Každý návrhář tvoří svůj styl a to co je dnes doopravdy trend, je individuální. Jsou lidi, kteří jsou na sport, na eleganci nebo na každodenní oblékání,“ říká slavný módní návrhář Osmany Laffita.

 

Kvalitní materiál je podle něj právě to, co dělá z módy drahou záležitost. Pro klienty navrhuje vždy na míru, nikdy však nešije, jen dohlíží na tento pracovní proces. Podle něj návrhář nikdy nemá dělat obojí. Vždycky se snaží přizpůsobovat klientovi, ale má rád, pokud mu dá volnou ruku.

„Je škoda, že jsem svou kariéru nezačal v Paříži, New Yorku nebo Miláně. Češi nejsou moc na módu, dávají přednost bydlení, jídlu, party a dobrému autu – módu nechávají na posledním místě. V ostatních státech na sebe dbají více,“ vysvětluje rozdíly. Jeho klienty tvoří politici, podnikatelé, většina z nich nejsou mediálně známí, šatil však i Ivanu Trumpovou. Dodnes jsou spolu v kontaktu, ne však s Trumpem, alespoň tedy co je prezidentem.

O českou politiku se Osmany nestará. „Když jsem začínal, oblékal jsem Havla. Pro mě bylo tabu mluvit o politice, pocházím z Kuby, kde je komunismus. Politika je pro mě byznys. Politik chce dělat věci jen pro sebe, to, co bych řekl o politice, by nic nezměnilo. Doma se cítím tady, na Kubě mi to po čase leze na nervy, ale nešiju podle českého stylu, přizpůsobuji se.“

Jak pracuje Osmany Laffita na svých módních kouscích? Odstěhuje se do New Yorku? Jak vzpomíná na Ivanu Trumpovou? A jak vyvíjí vlastní krémy i parfémy?