Poslankyně Radka Maxová: "Jsem pro zvedání daní na cigarety, tvrdý alkohol a hazard. U dávek na bydlení by se daly ušetřit stamiliony…"

„Musím říct, že jsem ráda, že ministr Toman přistoupil na zesílené kontroly dovozu z Polska. Bezpečí našich občanů je na prvním místě a já si v tuto chvílí s komisí dovolím nesouhlasit. Pokud bychom v této oblasti měli bojovat, měli bychom bojovat za suverenitu naší republiky, aby nám Evropská komise a EU mohla co nejméně zasahovat do toho, jak si chráníme naše občany…“ říká poslankyně Radka Maxová, která kandiduje ve volbách do Evropského parlamentu. 

 

Myslí si, že bychom měli trvat na tom, aby EU Česku co nejméně zasahovala do sociálních oblastí.

Vláda dlouhodobě uvažuje o reformě sociálních dávek, na kterých by se daly podle Maxové ušetřit až stamiliony. „Hovoříme o dávkách na bydlení, u těch jsou signály, že nejsou dobře využívány. Jsou i dávky, které se musí upravit, aby opravdu pomáhaly občanům a zrychlil se jejich proces, například u příspěvků na péči a zdravotní pomůcky pro handicapované, ale i dávky hmotné nouze. Teď se v koalici budeme bavit o tom, která skupina rodičů by mohla dosáhnout na navýšení rodičovských příspěvků, jestli půjde o rodiče s dětmi do 4 let nebo jen na rodiče novorozených,“ tvrdí Maxová.

Podává také návrh na novelu zákona, která se týká manželských svazků a osvojení dětí homosexuálními páry. „Pro mě prioritním důvodem pro předložení této novely jsou práva dětí v homosexuálních rodinách, protože ta nejsou narovnaná. Moderní medicína umí zázraky, nelze už říct, že by homosexuální pár nemohl na svět přivést dítě. Existuje množství studií pro i proti, ale je prokázáno, že děti vyrůstající v homosexuálních rodinách mají vyšší míru tolerance a nižší diskiriminace,“ říká poslankyně Maxová.

„Postoj naší společnosti k násilí je hodně tolerantní. Psychické násilí je možná ta nejtěžší forma násilí, která u nás beztrestně existuje. Jsem velmi ráda, že se jím Istanbulská úmluva zabývá. Možné přijetí úmluvy rozvíří téma násilí a veřejnost si začne všímat toho, že fyzické, psychické a sexuální násilí není normální,“ myslí si Maxová. Úmluva, která by měla sloužit hlavně jako signál navenek, že se ČR staví proti násilnému chování, by ale mohla nést i svá nebezpečí. Mohlo by docházet k zneužívání moci, kterou možným obětem dává.

Jak se staví ke zvedání daní na cigarety a alkohol? Lze kontakt dítěte s rodičem podmiňovat placením výživného? Liší se výchova v klasické rodině od výchovy párů stejného pohlaví? A bude trestné odebrat dítěti mobil?