"O Realisty u nás není zájem. Velká Británie rozhodně vystoupí z EU. Společnost je v divokém stavu..." říká politolog Alexander Tomský

„V Anglii je to divočejší, než u nás. Dva roky se vyjednávalo o brexit a ti, kteří jsou proti neuznali prohru, je to v politice nové. Strana, která prohrála to prostě nevyhraje a společnost se dostává do slovní občanské války. Společnost je v divokém stavu. U nás to je také, nepotkal jsem mnoho lidí, kteří by byli s EU nadšení,“ myslí si politolog Alexander Tomský.

 

„To, že by Velká Británie nevystoupila z Evropské unie je vyloučené. Referendum by mohlo být, ale bude to obrovská hádka o otázky, výsledek nesmí být znám. Skoro všichni chtějí odklad,“ říká. Většina v parlamentu tvrdý brexit nechce, jen menšina ho chce. Vzniká komplikace, neví, vládnoucí státníci co vlastně chtějí. „Královna nesmí říct vůbec nic. Konstituční role krále je ‚dobře uvážená nečinnost‘ má radit a varovat.“

Politolog tipuje, že přijde odhad do dubna nebo do července, pak přijde nervozita z Bruselu. „Chtějí to mít z krku, mají dojem, že dali Anglii všechno co mohli. Musí se dojít k řešení, aby došlo k předložení návrhu, který by byl přijatý,“ říká bývalý kandidát za Realisty. U nich se prý podle lidí ukázalo, že o ně není zájem. 

„Nebudou nikomu ubližovat, ale pomalu ta šária byla prosazena. Momentálně je proti přistěhovalcům většina lidí. Česko není rasistická země, ale najdou se tu extremisté, to je velký problém. Proti cikánům ale lidé v podstatě nic nemají,“ myslí si politolog.

Dojde v Anglii k brexitu? Jak se v situaci vyznat? Jak na tom byla strana Realisté? A   dostane se k nám islám?