"Na naše nemoci má až u čtvrtiny pacientů vliv zejména duševní stav..." říká psychiatr Radkin Honzák

„Hra na vznešenost a politická korektnost, která je v dnešní době, nás brzo přestane bavit. Nemáme nadváhu, ale podvýšku. Nemáme semináře, ale workshopy. Mám radši, když se věci nazývají pravými jmény,“ říká psychiatr, spisovatel a pedagog MUDr. Radkin Honzák. Tohle má prý své ekvivalenty v minulosti, ale setkává se s tím i při komunikaci s nemocnými lidmi, kdy je potřeba se často domluvit individuálně.

K praktickému lékaři chodí prý 20-25% pacientů, u kterých nelze určit rozumný patologicko-anatomický nález, který by vysvětloval jejich obtíže. „Pak nenajdete nic, co by bylo poškozené a mnoho věcí plyne z poruchy řízení. Lidé pohlíží na svůj organismus jako na stroj, ale zapomínají, že duševní stav má důležitý vliv na fyzický stav. Pacienti chodí na kardiologii, ale srdce jim tluče kvůli duševnímu vztahu,“ vysvětluje psychiatr.

Vánoce jsou obdobím stresu, ubývá tvorba serotoninu, ale největší množství sebevražd je v dubnu a v listopadu. „To jsou ty zpožděné rovnodennosti, kdy citlivý organismus zblbne, kterému se rozpadne řídící systém. Deprese není depka vy smyslu „špatná nálada“. Lidé pak ztrácí schopnosti se radovat.“