"Můj nový film stál 18,5 milionu korun. Mám v tom i vlastní peníze..." říká režisér Jiří Adamec

„Na české podmínky film vznikl velice rychle. Jaromír Hanzlík se každé ráno díval do zrcadla a říkal, že ještě nějaký týden a nebude moci roli Artura hrát. Nejtěžší bylo sehnat finance na film. Měl nápad se scénářem a dokázal jej zrealizovat,“ říká režisér Jiří Adamec. Je to jeho nový a první film – Léto s gentlemanem. Nejde přitom o žádné navázání na snímek Léto s kovbojem.

Ve filmu jde o věčnou touho po svobodě. Mírně jej zaskočilo tempo, při natáčení filmu, těžkopádnost a práce s technikou je o něco jiné a preciznější, než v televizní tvorbě. Jde o romantickou komedii. Televize už si na její vysílání koupila práva.

„Režie spočívá v tom, že mi film někdo nabídne. Potkal jsem za svou kariéru šest scénářů a všechny jsem odmítl, protože jsem nechtěl natočil špatný film. Udělal jsem dobře, že jsem počkal. Od mých začátků se významně změnila televize, od divadelních začátků se posunula více k filmu,“ vysvětluje. „Vždycky jsem se snažil své dílo vyprávět jazykem filmovým.“ Při několika předpremiérách tohoto filmu zažili diváky, kteří si na konci utírali slzy. „Je potřeba to natočit tak, aby fungovalo. Nemělo by jít o dílo náhody. Všechny scény ve filmu by měly fungovat tak, jak bylo zamýšleno.“

Podle Adamce neexistuje nic, co by se líbilo všem. „Pokud si to najde milion diváků, tak seriál má smysl. Pokud si to najde sto tisíc, tak jsou to vyhozené peníze. Natočil film v České republice pod 20 milionů rozpočtu je velmi vzácné. Už při čtení scénáře dokážu poznat, jestli bude dobrý. Když je na place scénárista v hlavní roli a ještě k tomu producent, jde velmi těžko do filmu zasahovat. Není to ku prospěchu věci,“ míní Adamec.

Jak probíhal proces výroby nového filmu? Jak se změnil film? A spolupracovalo se dobře s Jaromírem Hanzlíkem?