"Pamlsková vyhláška? Věděla jsem to od začátku..." říká ministryně školství Kateřina Valachová

"Pamlsková vyhláška je pokrytectví se vším všudy," dozvěděla se ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) během natáčení rozhovoru pro televizi XTV z úst moderátora, kterého vyzvala k vyjádření názoru. Valachová nakonec připustila, že pamlsková vyhláška svět nespasí.

"Věděla jsem to jako právník už od začátku. Přesto jsem ráda za tu debatu. Moc dobře vím, co se kvůli tomu vymýšlí a jak to podporuje kreativitu škol, ale cíl se podařil. Přeslazené a nezdravé věci zmizely. Bufety ale zachráníme," slíbila ministryně. 

Jedním z témat rozhovoru byly i platy učitelů. "Můj cíl je 43 tisíc hrubého měsíčně, tedy 130 procent hrubé mzdy. Bohužel od řady expertů na školství slyším, že je to málo. Ale bylo by to nejvíc, co kdy pro učitele zajistil." Podle Valachové ti nejlepší učitelé dnes odchází. Pomoci by situaci mohlo i obnovení vynulované osobní příplatky a odměny. "Chybí motivační složky platu," připustila ministryně.

Dostalo se i na téma žen v politice. Podle Valachové se jedná o téma, které často řeší novináři, ale veřejnost přitom nahlíží na vrcholové politiky podle jiných měřítek: "Mnohem víc lidí řeší třeba to, jaké mám vlasy a co nosím. Myslím, že se to téma přeceňuje," prozradila Valachová.