Hamáček ujistil, že policie kamerové rozpoznávání obličeje nespouští

PRAHA – Policie nespouští systém kamerového rozpoznávání obličejů v Praze, chtěla pouze zahájit diskusi o jeho možném využití na místech s vysokou koncentrací osob. Ve čtvrtek 21. listopadu to řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj nyní systém funguje pouze na pražském Letišti Václava Havla, po vyhodnocení pilotního provozu se zváží zavedení i na další mezinárodní letiště v Česku.


Kdybychom si sepsali sumář kroků, které uděláme od chvíle, kdy ráno opustíme bydliště a večer se do něj zase vrátíme, zjistíme, nakolik čitelnou elektronickou stopu za sebou zanecháváme: odchod do práce snímá bezpečnostní kamera v domě či čip sloužící k otevření dveří, kamery nás vidí v metru, další záznam může vytvořit kontrola legitky či koupě jízdenky přes sms, kamery nás také snímají při jízdě vozem.

Příchod na pracoviště zaznamenají elektronické píchačky a zapnutí počítače; kdo má čas, přihlásí se na sociální síť. Odchod z práce je monitorován stejně. Když poté zamíříte do fitness centra, za zábavou či na nákup, opět za sebou zanecháváte stopu třeba prostřednictvím bezhotovostní platby.

 Celý článek čtěte zde.