"Film Chlapectví mě zasáhl. Chtěl bych docílit něčeho podobného…" říká režisér Jan Hřebejk

Hostem Pavlíny Saudkové v pořadu P.S. byl filmový režisér Jan Hřebejk, který koncem září uvedl do českých kin druhou část své výpravné trilogie Zahradnictví s podtitulem Dezertér. Vezme diváky do období mezi lety 1947 až 1953 a je tragikomickým dramatem těžce zkoušené lásky.

„Publikum na premiéře v Praze je specifické. Z jedné třetiny je tvořeno lidmi, kteří se na filmu podíleli, druhou třetinou těmi, kteří finančně přispěli a pak také příbuznými. Kdyby tedy všichni tleskali a nebo plakali, jejich reakce nemusejí nic znamenat. Regionální premiéry se dělají jako výraz určité vděčnosti,“ uvedl Hřebejk k regionálním premiérám filmu. Běžný filmový divák má možnost se s tvůrci filmu setkat na otevřených filmových festivalech, např. v Uherském Hradišti. Hlavní tvůrci se jich rádi zúčastňují a chtějí si s lidmi popovídat.

Závěrečný díl série s názvem Nápadník bude uveden do kin 16. listopadu, tedy i třetí a zároveň poslední premiéra proběhne v letošním roce stejně jako u předchozích dvou filmů. 

„Mám rád i staré fotografie,“ říká Hřebejk a v této souvislosti je pro něj inspirací i mimořádný snímek Chlapectví od režiséra Richarda Linklatera. „Je to výjimečný film, takový asi už nevznikne. Jsem jím fascinován a chtěl bych alespoň homeopaticky docílit něčeho podobného – zachytit závažnost života v délce nebo rozpětí času od dětství do dospělosti.“