"Dovolená ve vesmíru na 8 dnů za 40 milionů dolarů. Na oběžné dráze jste za 8 minut..." říká ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář

„Každý má šanci letět do vesmíru, pokud se rozhodne, že na to chce dát své peníze a že na to má obstojné zdraví. Vyberete si jako v cestovní kanceláři, kam chcete letět, cesta je jako na Zemi ta méně příjemná část, a když se dostanete na oběžnou dráhu, čeká vás strava, která je podobná jako pozemská. Na stanici na oběžné dráze se můžete dostat už za 6 hodin,“ popisuje ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář. 

 

Hlavní limitace cest do vesmíru je hlavně ta finanční, technika je totiž velmi nákladná. Pobyt na oběžné dráze trvá asi 8 dní a je třeba si na něj připravit 40 milionů dolarů.

Aktivity, které může cestující do vesmíru provozovat ve stanici na oběžné dráze jsou až výjimky podobné běžné dovolené. „To, kvůli čemu se tam lidé těší je třeba pobyt v beztížném stavu, někomu dělá špatně, ale pro většinu lidí je zábava, dokáží věci, které na Zemi nezvládnou. Uvažujeme třeba o sportovních soutěžích. Druhá věc je pozorování okolí. Pokud vás to přestane bavit, můžete si třeba číst. Je tam i internet, sice ne tak rychlý, ale je.“

„Pro většinu lidí je jediná možnost doufat, že se vesmírná doprava zlevní, že bude létat víc raket a budou moct cestovat víckrát a bude se moct létat častěji. Nadějí je Elon Musk, který chce vesmírnou dopravu zpřístupnit pro širokou veřejnost, díky němu by mohly na Mars létat tisíce lidí. K tomu je ale dost daleko,“ vysvětluje Jan Kolář.

Velmi častým dárkem pro někoho, kdo má vše, jsou pozemky na Měsíci či hvězdy. Jak to s nimi je doopravdy? „Pozemek na Měsíci je jen legrace. Hvězda darem je opravdová. Dostanete asteroid, kus hmoty pokryté prachem, který někde doopravdy je. V dárkovém certifikátu je napsáno, kde obíhá. Na internetu můžete zadat jméno a číslo asteroidu a ukáže vám, kde v současné době na obloze je. Pravděpodobně má několik set metrů až kilometr, protože je malý, daleko a světlo jen odráží, asi ho nikdy neuvidíte doopravdy.“ Jediný způsob, jak se na ni podívat je pomocí sondy, nikdo ho ale ještě nevyužil, finančně by to totiž nebylo rozhodně levnější než letět o vesmíru.

 Co jedí vesmírní turisté? Jak blízko jsme k opakovanému používání raket? A je možné, že na planetkách, které dostáváme darem se vyskytuje život?