"Do Bílého domu mě pravidelně přivádí téma Sýrie a Severní Korea..." říká Hynek Kmoníček

První dojem po příjezdu do USA udělalo na Hynka Kmoníčka současné rozdělení americké společnosti na příznivce a odpůrce Donalda Trumpa, přestože dříve ve Spojených státech už delší dobu pobýval. "Amerika zápasí s tím, o čem vlastně bude. Každých 10 - 15 let se výrazně mění do jiné identity a prezident Trump není příčinou, ale následkem tohoto hledání.

První dojem po příjezdu do USA udělalo na Hynka Kmoníčka současné rozdělení americké společnosti na příznivce a odpůrce Donalda Trumpa, přestože dříve ve Spojených státech už delší dobu pobýval. "Amerika zápasí s tím, o čem vlastně bude. Každých 10 - 15 let se výrazně mění do jiné identity a prezident Trump není příčinou, ale následkem tohoto hledání. Demograficky se strašně mění až do fáze, kdy nejpozději kolem roku 2042 je spočítáno, že hlavním Američanem bude Latinoameričan," vysvětluje Kmoníček a dodává: "Amerika taková, jakou jsem ji znal, byla mutace Evropy s rychlejšími službami. Amerika, kterou vidím se objevovat na horizontu, je americká Amerika, ne nepodobná myšlenkově, pocitově a automatičností či neautomatičností některých služeb v Latinské a Střední Americe."

Původních 15 vteřin, které Kmoníček dostal v Bílém domě na předání pověřovací listiny  prezidentu Donaldu Trumpovi, dokázal natáhnout na 5 minut. K osobnímu setkání s americkou hlavou státu říká: "Donald Trump je přátelský a velmi americký. Vnější osoba prezidenta Trumpa je, že on vám zahraje přesně takového Američana, jako by jste čekal, že by měl být americký Američan." Podle slov českého ambassadora reagoval Trump na to, když se zmínil o Miloši Zemanovi, jako o jediném evropském prezidentovi, který ho podpořil v předvolebních bojích.

Společné setkání Miloše Zemana a Donalda Trumpa zaměstnává Hynka Kmoníčka podstatnou měrou, vzhledem k tomu, že narůstá počet společných témat, které z české strany nemůže řešit nikdo kromě prezidenta. Jedním z těchto témat je nákup amerického vojenského vybavení. "Během září nám americká strana předá nabídku na helikoptéry pro českou armádu, kdy konečně skončíme se sovětskými helikoptérami, abychom měli něco kompatibilního s NATO, co bude k využití," prozradil Kmoníček.

Vztah obou prezidentů popisuje jako vztah dvou lidí, kteří spolu vedli poprvé v životě patnáctiminutový rozhovor, který v nich obou nechal dobrý pocit. "Chemie zafungovala, ještě se musí někde potkat. Blíží se nám stoleté výročí Československa, kde Amerika sehrála svoji významnou roli a rádi bychom to otevřeli takovýmto činem. Na spadnutí je to od okamžiku toho telefonu. Vždy to popisuji tak, že kroužíme letadlem nad Washingtonem a pouze čekáme, kdy nás dispečer vmáčkne mezi letadla pravidelného provozu," ujišt'uje Kmoníček.