"Dnes když se nelíbíš, něco na tebe najdou na finančáku nebo sociálce..." říká hudebník Roman Horký

„Jsem si vědom toho, že ovlivňuji různé generace, ale beru to jako součást dění, které je kolem mě za těch 40 let. Jsem rád, že se ve svém věku můžu uživit hudbou a mám stále na složenky, i když jsem si prošel mnoha peripetiemi. Přijdou období, kdy odejdou blízcí lidé, to jsou pro mě nejkrutější zásahy osudu. Vím, že spoustu peripetií jsem si ale zavinil sám,“ říká Roman Horký, hudebník, který vystoupí s uskupením Kamelot 31. března v Lucerně.

 

Vzpomíná i na svého blízkého kamaráda Radka Michala: „Počátkem 90. let chtěl každý podnikat a stejně tak Radek. Rozhodl se, že v Brně bude prodávat pardubický perník, naložil ho plnou Avii a pronajal si v Brně na Zelném trhu stůl, kde za 2,50 perníky prodával. Nákupka byla 1,70, ale tím, že jich nakoupil 100 000 zjistil, že by mohl vydělat 70 tisíc. Ale neuvědomil si, že 100 000 lidí v létě na ten Zelňák nepřijde, takže to dopadlo fiaskem a kamarádům prodával po igelitkách tvrdé perníky,“ vzpomíná.

„Tři roky jsem pracoval v dole za Tišňovem a po vojně jsem tam musel pracovat, protože jsem měl na vojně problém, takže abych získal svobodu. Dělal jsem tam běžnou hornickou práci. Ta doba mě inspirovala k písni Horník. Horničina je nejtěžší práce, která existuje,“ myslí si.

„Byl jsem osloven brněnskou ODS, kde mám kamarády, a ti mi navrhli, jestli bych nechtěl kandidovat s nimi. Já se politicky neaganžuju a když se mě na politiku někdo zeptá, reaguji vyhýbavě. Hudba a politika nemůže nikdy jít dohromady, to nefunguje, vždy si někoho otrávíš. V této kandidatuře jsem ale nad tím zauvažoval a po měsíci řekl ano, protože jsem cítil, že bych mohl něco změnit,“ říká. K vstupu do politiky ho inspirovala záchrana údolí řeky Oslavy, kde se měla postavit přehrada. Myslí si, že by mohl mnoha věcem pomoci. 

Jak se vyrovnává se úmrtími kolegů a rodiny? Kdo z jeho kolegů je nenahraditelný? Co je na tvorbě hudby nejsložitější? A co ho přimělo ke kandidatuře do politiky?