Byl to běžný člověk z davu, říká o veliteli Osvětimi izraelský filmový režisér. Podle autobiografie nacisty Hösse natočil celovečerní film

Pohled na méně lichotivé stránky v nás nemusí být příjemný, ale umožňuje důležitý diskurs ohledně myšlenky svobodného výběru mezi dobrem a zlem. Je tento druh svobodného výběru vůbec možný? Na to se ptá režisér Erez Pery.

Nikdo se nepodílel ve 20. století na vyvražďování Židů, ale i jiných národností s takovou pedantností, s takovou úřední pečlivostí jako velitel koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz–Birkenau Rudolf Höss.

Současně nikdo tuto vraždící mašinerii nevylíčil tak bez příkras jako tento nejvýkonnější nacistický popravčí a masový vrah (25. listopadu 1900, Baden-Baden – 16. dubna 1947, Osvětim) ve své autobiografii. Podle jeho pamětí, které jsou historickým svědectvím o mechanismech masové likvidace evropských Židů za 2. světové války, natočil mladý izraelský režisér Erez Pery v Česku zcela neznámý film the Interrogation (v překladu výslech, dotazování, pozn. red.), bohužel neznámý, ačkoli o něm informovala média napříč kontinenty.

► Celý článek najdete zde.