"Babiš mi nestojí za to, abych se upálil. Palach nevěděl, že Češi nemají koule..." říká publicista Jiří X. Doležal

„Mně přijde, že člověk, který zcela vědomě obětuje svůj život za cigáro je mnohem větší blázen, než člověk, který umře za vlast. Jan Palach ale nespáchal sebevraždu, umřel v boji. V Hebrejštině se říká: Je lépe přijmout smrt než zemřít v otroctví, nezbývá-li v boji než zemřít, je třeba zemřít,“ tvrdí publicista Jiří X. Doležal. 

 

„Bylo to tak už za první židovské války. Bylo to tak i v Jižním Vietnamu, kde byli budhisté utlačováni katolíky. Tehdy si v březnu 1963 sedl mnich do pozice lotosového květu a upálil se, později se upálili další dva. V listopadu padl režim a velitel armády byl brutálně ubit davem. Jan Palach nevěděl, že Češi, na rozdíl od Vietnamců, nemají koule. Palach se upálil v boji proti okupantům, protože nechtěl zabíjet jiné lidi, ale odmítl přijmout otroctví a chtěl zmobilizovat národ,“

Doležal je mimo jiné i psychologem: „Ten člověk byl naprosto duševně zdravý. Moje maminka, která v té době učila ve Všetatech na základní škole ho učila. V posledních chvílích šílel bolestí, na tu nejsme připraveni nikdy. Kdo je pro vás hrdina je vaše věc, ale pro mě je to Palach, ale já zase nepovažuji za hrdiny bratry Mašínovy, protože podřezat bezvládného nepřítele – to dělá kat,“ říká.

„To, že po Palachově činu národ nepovstal je taková hanba, že se z toho budeme vzpamatovávat ještě 100 let. Národ zůstal pasivní a podle mého názoru tím spáchal morální sebevraždu.“ Doležal si také myslí, že je povinnou mravní konstantou, aby byl Palachův čin připomínán například jmény ulic či náměstí. Jeho čin je pro něj srovnatelný s atentátem výsadkářů na Heydricha.

Doležal se vyjádřil i k tomu, jaké články vyhledávají čtenáři Reflexu. „Situace se změnila. Vedení redakce zřejmě pochopilo, že výkaly jsou téma, které táhne. Kolega Čestmír Strakatý ve svém diskusním pořadu měl s lékaři velký rozhovor o fekálních bakteriích a mělo to úžasnou sledovanost. Mě šéfredaktor poslal na reportáž o krajní levici na Kliniku, já jsem přinesl reportáž o tom, jak tam kálejí na dvoře a taky to mělo výbornou sledovanost. Mám teď příslib na dvoustranu o japonských toaletách,“ říká. 

Kdo byli pro něj další hrdinové tehdejší doby? Jak podle něj vychází Palach ze srovnání s misí Anthropoid? Je v časopise Reflex cenzura? Jaká témata jsou v časopise zakázána? A proč nechce Doležal psát o muslimech?