×

Další video: „Elektroauta uhlíkovou stopu nesníží. Nevyřešené jsou dojez, recyklace baterií i dostatečná výroba elektřiny. Evropský cíl nasazení do 20 let není realistický.“ – Jaromír Wasserbauer

Countdown
Zrušit
×

“Lidé nejsou racionální bytosti a my nechceme být prvoplánoví. Emoce je v umění klíčová…” říkají výtvarníci Richard Štipl a Josef Zlámal

„Chtěli jsme naší výstavou Na východ od ráje navázat na některé známé věci, ale necháváme prostor divákům. Já měl poznamenání od deseti let, kdy jsem byl vyhnán ze svého ráje dětství a byl jsem představení západní společnosti, kdy došlo k procitnutí,“ říká výtvarník Richard Štipl. Spolu s Josefem Zlámalem přišli popovídat o novém konceptu do pořadu P. S. Poprvé se setkali už v roce 1990.

Témata jejich umění souvisí s lidskou psychikou. „Divák může mluvit stejnou řečí, některé věci jsou pro nás zakódované už po tisíce let. Když máte s lidmi podobné hodnoty nebo zájmy, můžete navázat komunikaci i tisíce kilometrů daleko a můžete být doma i v cizině. Je to otázka mentálního nastavení.“ Právě to, kde je člověk doma, je otázka, se kterou se dva umělci střetávají často.

„Důležité je pro mě vrstvení, nebýt prvoplánový. Čím déle se na to člověk dívá, tím tam vidí větší a větší hloubku, může si tam promítat svoje věci a vnímat možnosti dialogu,“ vysvětluje Richard Štipl.

Když tvoří, není to jen moment osvícení. „Důležité je mít obsah, který by mohl oslovit a poté se mu dlouhodobě věnovat. Člověk v průběhu času kumuluje informaci a k té se poté vyjadřuje. Pak je to o schopnosti o tom, jak je to sdělení schopen člověk formulovat. Potom teprve ta věc napříč širokým publikem rezonuje, oslovuje je. Emoce je klíčová, ve všech rovinách. Nejsme racionální bytosti, všechno je o tom, jak se aktuálně cítíme,“ říká Josef Zlámal.

Jakým způsobem se umělci setkali? Jaké hodnoty zastává jejich dílo? A jak probíhá tvorba jejich děl?

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.