×

Další video: „Nemoc COVID-19 je medicínský omyl, měli jsme se držet triády – zdroj, přenos, riziková skupina. Koalice Spolu je politická chyba ODS, naivní projekt.“ – říká Pavel Bém

Countdown
Zrušit
×

"Spánková apnoe může vést k cukrovce, vysokému tlaku nebo obezitě..." říká MUDr. Petr Janoušek

Otorinolaryngologie je lékařský obor, který se zabývá péčí a diagnózou ušních, nosních a krčních problematik. Náplň tohoto oboru se ale prý rozšiřuje. „Ušní problematika je nejvíce spojena s naším oborem. Záněty zvukovodu se týká hlavně letního období. Záněty středního ucha zase podzimu. Pouhá bolest ucha ještě není záležitost pro lékaře,“ říká MUDr. Petr Janoušek, pražský otorinolaryngolog.

Při některých ušních bolestech prý není nutno potřeba hned navštěvovat lékaře. V prvé řadě doporučuje Mudr. Janoušek podat analgetika, nadále nemáčet ucho, při rýmě prokapat nos nosními kapkami. Zánět se doporučuje zachlazovat. Uši je prý nejlepší nečistit vůbec, ucho má samočistící vlastnosti.  

„Čep v krku nelze považovat za něco patologického. Je to nahromaděná opotřebovaná sliznice, která se může hromadit v mandli. Značí to, že mandle jsou něčím drážděné. Vymačkávat chronické čepy si člověk může, pokud to udělá dobře, není to nic škodlivého, i když to nemůžeme přímo cíleně doporučit.“

V posledních sedmi letech se zabývá obor ORL také chrápáním. Na této problematice se ale při léčbě spolupracuje více doktorských specialistů. „Je-li člověk ronchopat, je poměrně nenáročné tento problém odstranit. Apnoe je nápadné přerušení pravidelného dechu a to může mít zásadní vliv na kvalitu života. Během spánku dochází k mikroprobouzecím reakcím, které probudí stresový systém a i když se člověk neprobudí, tak má narušen spánek a to vede k tomu, že spánek pak neplní svojí funkci, což může vést k cukrovce, vysokému tlaku nebo obezita.

Jak poznat a rozlišit jednotlivé ušní záněty? V kterých případech je lepší odstranit nosní mandle? A zažil za svou praxi Mudr. Janoušek propíchnutí krku kostí z ryby?

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.