×

Další video: „Koudelka se chová jako showman. Ranař Trump jako prezident konflikty ve světě likvidoval. Česko je na rozdíl od Slovenska v eurohujerském proudu.“ – Miroslav Korecký

Countdown
Zrušit
×

"Občany v Číně kontrolují kamery, za přílišný nákup alkoholu mohou dostat zákaz létání. Kauza Huawei je politická hra…“ říká odborník na kybernetiku Luděk Nezmar

„Obávat se zařízení čínských značek není jediný důvod. Já sám používám zásadně čínské telefony a mnoho čínských výrobků – právě kvůli bezpečnosti. Druhá strana to dělá zrovna tak, je to obchodní válka, nemožnost NSA dostat se do produktů Huawei. Neexistuje jediný důvod domnívat se, že by to byla jediná společnost, od které hrozí nebezpečí,“ říká konzultant kybernetické bezpečnosti Luděk Nezmar. Nemyslí si, že by výrobky Huawei dotovala čínská vláda, aby byly tak levné a lehce se rozšířily do celého světa.

Prodeje Applu klesají. „Má nejnižší prodeje za celou dobu. Obecně americké technologie jsou na sestupu. Čína se stává soupeřem USA. Data nejsou bezpečná, defakto můžete velmi jednoduše nabourat jakoukoli síť, do které se chcete dostat.“ Jedna z oblastí, kterou Nezmar se svým týmem dělá, je tzv. etický hacking. Firmy si je najímají, aby se nabourávali do jejich sítě a nalézali tam slabá místa. Nejbezpečnější ke komunikaci je podle něj aplikace Threema, nejnebezpečnější je Facebook, protože i smazané zprávy zůstávají v jeho centrále.

„Čína v současné době nainstalovala 626 milionů kamer, sledují i styl chůze. Každý z občanů dostal 1000 sociálních kreditů a v momentě, kdy uděláte dobrý skutek, tak vám v reálném čase naskakují plusové body. Naopak, když si často kupujete alkohol, tak vám klesá. S klesajícím kreditem nesmíte létat letadly, vysokorychlostními vlaky, vaše děti nesmějí studovat na soukromé univerzitě. Do roku 2021 chtějí mít celou populaci pod tímto systémem. Zatím je to dobrovolné, ale 11,5 milionů lidí už něco nesmí – když se přihlásí, tak už se nemůžou odhlásí. Chtějí vychovávat celou společnost,“ popisuje konzultant kybernetické bezpečnosti. Děsím se toho, kdy to přijde sem.

Dávat si čtyřmístný PIN kód je podle něj hloupost. Dá se hacknout do několika minut. „Facebook je nebezpečná šílenost, cokoli na něj dáte může mít kdokoli. Personalisté to dělat nesmí, ale každého si proklepnou na Facebooku. Whatsapp je bezpečnější než SMS zprávy,“ popisuje Nezmar.

V čem tkví hlavní nebezpečí firmy Huawei? Proč se nacházíme v politické a obchodní válce? Jak odhalit partnera při nevěře? A co by měl člověk dělat, když chce předejít útoku hackera?

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.